Oscar Wilde

29. ledna 2006 v 9:42 | Slunenka |  Orlando Bloom
V tomhle filmu si Orlando střihl jen malou roličku....

Oscar Wilde

Oscar Wilde
VB, SRN, Japonsko 1997
Režie: Brian Gilbert
Produkce: Marc Samuelson, Peter Samuelson
Scénář: Julian Mitchell
Kamera: Martin Fuhrer
Hudba: Debbie Wiseman
Hrají: Stephen Fry (Oscar Wilde), Jude Law (Lord Alfred Douglas "Bosie"), Vanessa Redgrave (Speranza, Lady Wildeová), Jennifer Ehleová (Constance Wildeová), Gemma Jonesová (Lady Queensberryová), Judy Parfittová (Lady Mount-Templeová), Michael Sheen (Robbie Ross), Zoe Wanamaker (Ada Leversonová), Tom Wilkinson (Markýz z Queensberry)
Podle knihy: Richard Ellmann
V roce 1883 se Oscar Wilde vrátil do Londýna z roční přednáškové cesty po Spojených Státech a Kanadě. Plný talentu, vášně a hlavně sám sebe. Dvořil se krásné Constance Lloydové, se kterou se nakonec oženil.
O několik let později byly Wildeova chytrost, krása duše a tvůrčí génius známy široko daleko. Jeho literární kariéra proslula s vydáním románu "Obraz Doriana Graye"
Nyní měli Oscar a Constance dva krásné syny, které velmi milovali. Ale jednoho večera mladý Kanaďan Robert Ross, Wildea svedl a vystavil ho konfrontaci s homosexuálními pocity, které se mu vtíraly do mysli již od školních let.
Oscarově práci prospívalo vědomí, že je gay, ale jeho soukromý život byl těžší a těžší. Stal se trnem v oku anti-homosexuálním konvencím viktoriánské společnosti. Jak vzkvétala jeho literární kariéra, tak také čím dál víc rostlo riziko obrovského skandálu.
V roce 1892 na premiéře jeho hry "Lady Windermere's Fan" byl Oscar představen mladému hezkému studentu z Oxfordu Lordu Alfredu Douglasovi přezdívanému "Bosie". Wilde byl uchvácen tímto domýšlivým, temperamentním a inteligentním mladíkem. Tak začal vášnivý a bouřlivý vztah, který Wildea zcela pohltil a nakonec zničil.?
Oscar měl oči jen pro Bosieho , snažil se zvládnout promiskuitní svět, který vzrušoval jeho milence, trávením času s prodejnými chlapci. Oscar následoval náladového a amorálního milence kamkoliv, zanedbával přitom svou rodinu a trpěl velkou vinou.
Potom drak udeřil. Bosieho otec, prudký, výstřední a hádavý Markýz z Queensberry, si začal všímat, že Bosie bez ostychu a jakékoliv slušnosti, kterou samozřejmě pohrdal, korzuje po Londýně s největším dramatikem Oscarem Wildem.
1895. Několik dní po úspěšné premiéře hry "The Importance Of Being Earnest" vtrhl Queensberry do Wildeova klubu, který zde v ten okamžik zrovna nebyl, a zanechal tam vizitku adresovanou "Oscaru Wildeovi Sodomitovi". Bosie, který svého otce nenáviděl, přesvědčil Wildea aby ho zažaloval za urážku na cti. Jelikož homosexualita sama byla nezákonná, měl Queensberry v ruce trumf aby zničil Oscara v procesu, tím že jako svědky povolal nájemné chlapce kteří by popsali Wildeovy sexuální "choutky" nahlas.
Oscar prohrál svůj případ urážky na cti proti Markýzi z Queensberry a byl zatčen. S nemožností jakkoliv se bránit proti obžalobě za homosexuální chování, byl obviněn a odsouzen na dva roky těžkého žaláře. Podmínky v nereformovaném dickensovském vězení způsobili sérii kalamit a nemocí, které ho dovedly až před bránu smrti.
Constance utekla ze země, změnila své příjmení, s věčnou vírou, že Oscar se k ní a dětem zase vrátí a opustí Bosieho, nyní také žijícího v exilu.
Po propuštění z vězení se Wilde pokoušel vyhovět přáním své ženy Constance a poslal Bosiemu hluboce epický dopis "De Profundis", vysvětlujíc proč už by se nikdy neměli setkat.
Láska, vášeň, posedlost a samota kombinovaná s opatrností a zdrženlivostí. Navzdory jistotě, že jejich vztah skončil, byl Oscar neschopen odolat pokušení a znovu se s Bosiem setkal. S katasrofálními důsledky.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 maggie maggie | 4. dubna 2007 v 16:33 | Reagovat

wilde je muj milacek nedokazu pochopit jak mohla bejt homosexualita trestna a ze bohuzel stale jeste nekde je.chteli znicit i jeho dusi..vidite jak na ostatnich lidech zalezi spolecnost nam porad neco vnucuje

2 deadgirl deadgirl | E-mail | 2. května 2008 v 10:04 | Reagovat

Máš pravdu taky to nechápu.. :( Wilde taky patří mezi moje nejoblíbenější autory :) narodil se ve špatný době.. :(

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama